polski english

Zaburzenia Odżywiania

Problem zaburzeń odżywiania jest nadal niedostatecznie doceniany. W niektórych krajach pojawiają się obawy, że zjawisko to przyjmuje powoli rozmiary epidemii. Jednak większość społeczeństwa nie docenia niebezpieczeństwa i rozmiarów tych chorób. Tymczasem już 1% polskich nastolatków choruje na anoreksję, a około 8% na bulimię. Przyczyną braku wiedzy na temat anoreksji, bulimii i im pokrewnych zaburzeń jest fakt, że informacje dotyczące tych zagadnień nie są wystarczająco szeroko rozpowszechniane.


Studenci medycyny stykają się w szpitalach z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania i jako przyszli lekarze potrzebują więcej informacji dotyczących tych chorób. Rozumiejąc mechanizmy rozwoju choroby oraz schematy myślenia i zachowania pacjentek mogą w przyszłości skutecznie ją rozpoznawać i leczyć.

Statystyki dowodzą, że studentki medycyny stanowią grupę wysokiego ryzyka wystąpienia tych schorzeń. Stąd jak najbardziej zasadne jest szersze zapoznanie środowiska studenckiego z tym zagadnieniem.

Program prowadzony jest również w szkołach średnich. Nastolatki o chwiejnej konstrukcji emocjonalnej stanowią najbardziej podatną na zaburzenia odżywiania grupę. Poprzez pogadanki, dostarczenie fachowych informacji, chcemy uświadomić im negatywne skutki tzw. „diet-cud” i podkreślić konsekwencje nieracjonalnych zachowań w dążeniu do utrzymania idealnej sylwetki.

Uważamy, że program przyniesie istotne korzyści zarówno nam, studentom medycyny – przyszłym lekarzom, jak i grupie najwyższego ryzyka – nastolatkom.

Główne cele projektu:
1. Zwrócenie uwagi na problem zaburzeń odżywiania
2. Poszerzanie wiedzy na temat anoreksji, bulimii i pokrewnych schorzeń
3. Uświadamianie młodzieży szkół średnich zagrożeń wynikających z powszechnej mody na odchudzanie
4. Pomoc osobom chorym


 

Koordynator Lokalny Projektu Zaburzenia Odżywiania

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland

 

 

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail
© 2019 IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl